Devecseri Bálint

Devecseri Bálintot nem kell bemutatni a nyugat- dunántúli futóknak. A rendkívül szimpatikus fiatalember számára a család a legelső, az ő sportolása szép példája annak, hogyan lehet úgy edzeni, hogy az ember ne a családtól vegye el az időt. Ismerkedjetek meg vele!

-Miért, hol kezdtél el futni?

-Gyerekként a focilabdát kergetve kezdődött, amikor még unalmasnak tartottam

önmagában futni. Az általános iskolában a rövid távokon (60-100 méteren) a lassabbak

közé tartoztam, de ahogy nőttek a távok a többiek lemaradtak. Kiegészítő állóképességi

mozgásként mindig is futottam, de komolyabb mérföldkőnek 2000 nyarát tekintem,

amikor megnyertem a Körbe-Körmend futóverseny 5 km-es távját. Ez akkora lendületet

adott, hogy pár hónappal később lefutottam Budapesten az első félmaratonomat is. Innét

kezdve tekintek magamra futóként.

-Mennyit futsz mostanság hetente?

-Most a téli időben sajnos elég keveset: 5-15 km-t, ahogy épp összejön.

-Versenyen mi a kedvenc távod?

-A félmaratoni táv fekszik legjobban, de ha nem tudok készülni, akkor inkább a 10 km

körüli távokat választom.

-Mi a kedvenc futóedzés típusod?

-Az túlzás, hogy kedvenc, mert nagyon elfáradok tőlük, de a futás közben beiktatott

erősebb iramok nagyon hatékonynak bizonyultak.

-Hol edzel a legszívesebben, mi a kedvenc futótereped?

-A Kőszegi-hegység a kedvencem, de Parkerdőt is nagyon szeretem.

-Mi volt 2023-ban a legemlékezetesebb versenyed?

-A Zalaegerszeg-Keszthely közötti Futás a Koraszülőttekért volt talán a legélménydúsabb.

Váltóban futottuk és az egyik szakaszom előtt mondták, hogy ott lesz kb. 150 méter

saras-mocsaras szakasz, de amúgy felszáradt... épp fordítva volt, szerintem 150m volt

száraz... de az emlékek hamar szépültek, a verseny pedig nagyon jó volt.

-Mit ad Neked a rendszeres sportolás, a futás?

-Jó közérzetet, kiegyensúlyozottságot, küzdelmet és sok örömöt.

-Mik a céljaid a futással?

-Elsősorban kikapcsolódásként, töltődésként tekintek a futásra, de van bennem

versengés is, főként a korábbi eredményeimmel: ha ezeken sikerül javítanom, az nagy

örömmel tölt el.

-Az idén milyen versenyeken készülsz elindulni?

-Egyelőre a Vasi Terepfutó sorozat három állomást céloztam meg, illetve az Ultra

Balatonon indulunk egy céges váltóval (az Aptivban dolgozom tesztmérnökként).

-Mi volt a legkalandosabb futásod az elmúlt pár évben?

-Az Írottkőre futottam fel és közben mintha az éghajlat is megváltozott volna: a ködös

egészen szürke késő őszi időből egyszer csak ragyogó napsütés lett, szikrázó hó

borította táj látványa fogadott. Lenyűgöző volt. Aztán visszafelé, mikor már sötétedett,

eltévedtem. Nem tudtam, hogy merre járok és a telefonom is lemerült a hidegben, akkor

ismét egyre kalandosabbá vált a futás, csak másképp . Végül persze sikerült

kikeverednem az erdőből...

-A futás hogyan összeegyeztethető a munkával és a családdal?

-Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt, az utóbbi években a futást "közlekedési

eszközként" is használom, így alig vesz el időt a családtól és a munkától. A kedvenc

köröm, amikor sikerül a gyerekeket reggel elkísérni az iskolába (ilyenkor ők bicikliznek),

majd összejön néhány kör a Csótón is. Amire beérek a munkahelyemre, már túl vagyok

egy pörgős ~14km-es edzésen. Ez a reggeli kör kocsival sem sokkal gyorsabb.

-Ha nincs kedved futni, kimenni például a hidegben, esőben, mivel tudod rávenni

magad a futásra?

-Olyankor azzal biztatom magam, hogy a versenytársak most biztosan otthon maradtak,

egy kis előnyt tudok kovácsolni velük szemben

-A sportoláson kívül mi kapcsol ki?

-Egyéb sportok jutottak egyből az eszembe Szeretek kint lenni a szabadban, kirándulni

a családdal, fotózni vagy javítani-bütykölni valamit. Minden ami játék, az kikapcsol.

-A VTS idei dozmati fordulója hogy tetszett?

-Ideális időt fogtunk ki: a nap szépen sütött, és a talaj is meglepően jó volt a fagy miatt.

Most nem kellett a mocsárban korcsolyázni. Tavalyról emlékeztem, hogy ez egy kemény

pálya, ezért igyekeztem beosztani az erőmet. Úgy gondolom, ez most sikerült is. Nagyon

szeretem ezeket a versenyeket: tetszik a terep és a remek szervezés is. Épp ebben az

év eleji lustálkodós időszakban jó, hogy van itt egy extra motiváció a futásra.